Den Země

Ve středu 26. dubna jsme se i u nás ve škole připojili k celosvětové akci Den Země, která si klade za cíl podpořit ochranu životního prostředí.

Děti 1. až 3. ročníku se ráno sešly v tělocvičně, kde na ně čekalo 7 stanovišť. Každý třeťák dostal do své skupinky „na starost“ několik mladších spolužáků. Největším úkolem nejstarších žáků bylo ostatní vést, pomáhat jim a podporovat je.

Nejprve si každá skupinka zasoutěžila v tipování. Věděli byste například, kolik zemí se každoročně k oslavám Dne Země připojí nebo kolik vyprodukuje dospělý jedinec ročně plastu?

I na tyto otázky nalezly děti postupně odpovědi. Každá skupinka se musela popasovat s jedním složitým tématem, které naši zeměkouli nejvíce trápí. To, co se děti dozvěděly, pověděly posléze ostatním. Pokusili jsme se porozumět termínům jako globální oteplování, recyklace, udržitelnost nebo mikroplasty. Děti po diskuzi ve skupinkách na příkladech vysvětlovaly ostatním, jak mohou k nižší produkci odpadu přispět například obce, ale také ony samy. Vysvětlili jsme si, kolik energie a paliva stojí dovoz jednoho nekvalitního trička z Asie do Evropy a také to, proč čistička vody nezachytí mikroplasty, které se z těchto materiálů uvolňují do odpadu. Dalším tématem byly například plasty v oceánech a mořích a jejich dopad na zvířata i lidi.

Po seznámení s nejpalčivějšími ekologickými problémy děti plnily nejrůznější úkoly na stanovištích.

Za pěkně odvedenou práci byli všichni odměněni talířem plným zdravého ovoce.

Závěr dne již patřil aktivní činnosti venku, protože skutky jsou vždy lepší než slova. A jelikož už všichni věděli, že například odhozená skleněná lahev se v přírodě pravděpodobně nerozloží nikdy, vydali jsme se dočistit okolí Mašovic, čímž jsme navázali na předchozí činnost mašovických skautů.

DIVADLO ZNOJMO
20. května