Já když na to přijde, tak i projektuji. Projektuji dobře, projektuji rád.

Parafrází slavné scény z filmu Anděl na horách bychom Vám chtěli představit únorovou projektovou činnost dětí v anglickém jazyce.

K čemu vlastně slouží takový projekt?

Nejde jen o líbivý výraz pro nicnedělání nebo činnost, kdy jeden pracuje a ostatní se vezou?

Jak taková činnost vlastně probíhá?

K čemu je to dobré?

Začněme od toho, co by měl takový dobrý projekt splňovat:

1. Měl by být poučný

2. Měl by být zábavný

3. Měl by vést děti ke spolupráci

4. Optimálně by měl propojovat více vzdělávacích oblastí, předmětů a učit v souvislostech

5. Měl by mít konkrétní zajímavý výstup

6. Měl by utřídit vědomosti dětí a zúročit všechno, co už dokáží

7. Měl by bavit nejenom děti, ale také paní učitelku :-) Jenom v takovém případě může být projekt úspěšný

Tak například čtvrťáci.

Celý únor se v angličtině zabývají lekcí At the Zoo. I neangličtináři jistě pochopí, že ústředním tématem našeho zájmu jsou zvířata. Rozšiřujeme si slovní zásobu o jezevce, labutě, vlky, delfíny, klokany a podobné krasavce. Učíme se stavět věty, abychom byli schopni popsat, co zvíře jí, co umí a jak vypadá. Porovnáváme výšku, rychlost, velikost. Umíme každý jeden výběh umístit do konkrétní zoologické zahrady a pomocí předložek popsat, kde byste naše zvíře našli.

Proč tedy takto krásné téma nevyužít a nenavrhnout si vlastní Zoo? Zoo, která bude jenom naše. Ve které budou ta zvířáta, která máme rádi.

Cíl je tedy jasný. Sednout si společně, nakreslit plán, rozebrat si zvířectvo, doplnit Zoo o strategicky důležitá místa, jako jsou toalety, parkoviště, lavičky, hřiště pro děti, občerstvení a suvenýry a pustit se do práce. Domluvit se co, kam, kdy a jak, aby to stálo za to a vše jsme stihli v termínu.

A čtvrťáci umí! Nejenom využít svých schopností a vědomostí v angličtině, ale umí také spolupracovat, naslouchat, radit si a povzbuzovat se! Jejich Zoo spatřila světlo světa právě dnes a už nám zdobí prostory školy. A nejenom to. Děti natočily krátkého videoprůvodce, ve kterém svou Zoo představují a popisují jednotlivá zvířata. Teď už jen zbývá video sestříhat, aby měly na svou práci památku. Velkou jedničku píšu Aničce, Hance, Táničce, Natce, Šimonkovi, Kubíkovi a Tomovi!