Login

Od Tatier k Dunaju aneb cestujeme dál...

Od Tatier k Dunaju aneb cestujeme dál...

Tentokrát jsme nemuseli daleko a zavítali jsme k našim východním sousedům. Po prozkoumání naší vlasti a Velké Británie jsme jeden prosincový den strávili na Slovensku. Alespoň tedy prstem po mapě a virtuálně pomocí internetu. Seznámili jsme se s povrchem Slovenska, zjistili jsme, jak nádherná příroda se nachází nejenom v Tatrách, porovnali jsme výšku našich nejvyšších hor a s lístostí jsme museli uznat, že na Gerlachovský štít naše Sněžka nemá. Pochopili jsme, co mají společné naše Dyje a slovenský Dunaj a už víme, že voda z obou řek končí v Černém moři, zhlédli jsme krátké video o nejdůležitějších městech, pohořích i vodních plochách na Slovensku. Víme, že vysoko ve slovenských horách můžeme natrefit na ovce, medvěda i vlka nebo jezero ledovcového původu, tzv. pleso.

A aby naše znalosti nebyly pouze teoretické, prakticky a s chutí jsme ochutnali pravý slovenský sýr korbáčik z Liptova a vysvětlili jsme si, co jsou halušky a bryndza.

Už také víme, kdo je Palo Habera, Peter Nagy nebo Katarina Knechtová, která nazpívala písničku k filmu o Čachtické paní. Jaká to byla ježibaba, jsme si řekli taky :-)

Že Slováci platí eurem, to už je nám jasné, a stejně tak bezpečně poznáme slovenskou vlajku a hymnu.

A slovenština? Trochu nám sice dala zabrat, ale nakonec jsme všichni zvládli ve skupinkách vyplnit česko-slovensko-anglický slovníček. Nejvíce se nám zalíbila slova čučoriedka, uchytil se somár i ťava :-)

Celý den jsme zakončili se svými cestovatelskými deníky, kam jsme si zakreslili to, co nás na Slovensku nejvíce zaujalo. Nejčastěji se zde objevuje ten, co bohatým bral a chudým dával, tedy Jánošík, slovenský čuvač nebo Tatry.

Už se těšíme, kam se vydáme po Vánocích. Do té doby:

Do videnia, priatelia!

 

Zpět na hlavní výpis

Nástěnka

obrázek
ÚTERÝ 29. září
SBĚR PAPÍRU V OBCI
8:00 - 10:00 hodin
Výuka od 3. vyučovací hodiny
Home škola Mašovice

Created by © 2015 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy