Pro rodiče prvňáčků

Vážení rodiče,

Vaše děti se za pár dnů postaví na pomyslnou startovní čáru nové a velmi důležité etapy svého života. Jsme rádi, že jste si vybrali právě naši školu. Budeme se snažit, aby se Vašim dětem ve škole líbilo a aby zvládly náročné požadavky vzdělávání.

Zcela nezastupitelná je velmi úzká spolupráce školy a rodiny. Jsme škola otevřená Vašim podnětům a připomínkám. Za nezbytnou považujeme zejména komunikaci mezi rodiči a třídními učiteli.

Připravili jsme pro Vás několik rad pro dobrý a bezproblémový start prvňáčka.

Co by mělo zvládnout dítě, které nastupuje do školy:

• samostatně se oblékat, zapnout si knoflíky, zavázat tkaničky, dodržovat hygienu, umýt si ruce, najíst se příborem
  • umět pozdravit, poprosit, poděkovat
  • vědět jak se jmenuje, kolik mu je let, kde bydlí
  • adekvátně reagovat na cizího dospělého, vyřídit jednoduchý vzkaz
  • vydržet sedět u zadaného úkolu alespoň 15 minut, dokončit práci
  • samostatně pracovat ve skupině dětí
  • poslouchat čtený text např. pohádku, velmi jednoduše vyjádřit její obsah
  • správně vyslovovat hlásky, poznat sluchem první hlásku ve slově
  • zazpívat písničku nebo zarecitovat básničku
  • počítat do pěti
  • vystřihovat jednoduché tvary
  • správně držet tužku
  • rozpoznat základní barvy
  • uklidit si svoje hračky, knížky a pastelky
  • počkat, až na něj přijde řada

Co potřebuje malý školák od rodičů:

• dítě má nárok na vhodný denní režim, na uspořádání dne tak, aby mělo dostatek času na odpočinek, hru, pobyt venku
  • nenechte dítě ponocovat
  • domácí úkoly psát odpoledne nebo v podvečer, školními věcmi se nezabývat déle než půl hodiny
  • dítě potřebuje, aby mu rodiče zajistili a obstarali všechny věci (pomůcky), které škola vyžaduje, aby se nedostalo do zbytečných těžkostí
  • doma by dítě mělo mít svůj pracovní kout, včetně pracovního stolečku a místa na školní věci
  • každé dítě má své pracovní tempo, nemělo by neustále slyšet „dělej, rychle“
  • dítěti prospěje povzbuzení, pochvala, i když není rodič se všemi výsledky zcela spokojen
  • nešetřete pochvalou i za malé úspěchy
  • vysvětlete dítěti, že nechodí do školy proto, aby nosilo samé jedničky, ale proto, aby si mohlo přečíst knížku, napsat kamarádovi, dozvědět se spoustu zajímavostí apod.
  • pomoc při vypracovávání domácích úkolů je u prvňáčka nezbytná
  • nepracujte za dítě, ale s ním
  • naučte dítě vyrovnávat se s drobnými neúspěchy, ne vždy se vše podaří
  • nesrovnávejte děti navzájem (sourozence, kamarády)
  • každý den kontrolujte společně školní aktovku za přítomnosti dítěte, ořezávejte tužky a připravujte pomůcky podle rozvrhu
  • s dítětem si povídejte. Zeptejte se ho, jak se mělo ve škole, co nového se dozvědělo, co bylo k obědu.

Vaše dítě jistě ocení, když si rodiče uvědomí, že škola není to jediné a nejhlavnější, že je řada dalších činností, které může dítě dělat a být v nich úspěšné.

Něco o stravování

Jídlo a pití, které dáte nebo nedáte dítěti do školy, může ovlivnit i jeho školní výkon. Zejména v období růstu potřebují děti kvalitní výživu. Podle zásad zdravé výživy připravujte svým dětem snídaně a svačinky.

• snídat by mělo dítě před odchodem do školy
  • součástí snídaně je také nápoj
  • na svačinku se hodí kousek celozrnného pečiva, zelenina, ovoce
  • sladkosti nejsou vhodné
  • zcela nevhodné jsou křupky, brambůrky apod.
  • nezapomeňte dávat dětem pití (voda, šťáva, minerálka, čaj apod.)
  • pozor na sladké limonády
  • zcela nevhodné jsou energetické nápoje

Něco o přezůvkách

• nejvhodnější jsou textilní přezůvky. V umělých syntetických materiálech se dětem potí nohy.
  • obuv musí držet na noze, nesmí padat ani tlačit
  • noha musí být dobře ukotvena, aby si dítě nezpůsobilo úraz
  • pro žáky 1. stupně nejsou vhodné pantofle
  • nezapomeňte, že dítě roste a občas kvalitu přezůvek (děti si je mohou nechávat ve škole) zkontrolujte

Vážení rodiče, přijetím Vašeho dítěte do školy se i Vy stáváte její součástí. Nestůjte proto mimo ni. Zúčastňujte se školních akcí. Spolupracujte s námi. Máme stejný cíl.

ĆARODĚJNICKÉ ODPOLEDNE V DRUŽINĚ
29. dubna od 12:30 hodin