Slovenský den

Středu před podzimními prázdninami jsme u nás ve škole věnovali našim východním sousedům – Slovensku.
Po předloňském Německém a loňském Italském dni byla očekávání veliká.

Už od rána do školy proudily děti v barvách slovenské vlajky, aby tento projektový den strávily stylově.
První hodiny byly věnované úvodním aktivitám, při kterých jsme zjistili, co jsme o Slovensku schopni říct sami.
Naše znalosti doplnila následující hodinu maminka našich dvou žáků – paní Jana Siekelová. Dětem slovensky povyprávěla o životě na Slovensku, o tom, co máme společné a co nás odlišuje. Na závěr prezentace si děti vyzkoušely zábavný jazykový kvíz.
Děti měly možnost ochutnat trdelník podle tradiční slovenské receptury a slovenské sýry – korbáčky.
Také na vlastní oči viděly klasický slovenský kroj a podívaly se na krátkou pohádku o Jánošíkovi.

Druhá část vyučování patřila již tradičně práci ve třídách. Prvňáčci se rozhodli vyrobit trdelníky. Druháčci modelovali Vysoké a Nízké Tatry. Třeťáci se pustili do výroby česko-slovenského slovníčku a posléze bratislavského hradu z lega. Čtvrťáci vytvářeli slovenský kroj a páťáci mapu Slovenska. Na všechny výrobky se můžete podívat ve fotogalerii nebo ve vestibulu naší školy.

A aby děti aktivit neměly málo, každá třída se ještě pustila do nácviku slovenské písničky. Prvňáčci se naučili To ta Helpa a starší děti si zazpívaly česko-slovenskou písničku Čistý svet od Mira Žbirky a Ráchel Skleničkové.

Závěr dne proběhl opět stylově. Paní kuchařky si pro děti připravily halušky se zelím a s uzeninou. Na program poté navázala také družina, ve které se děti i odpoledne věnovaly Slovensku.

Na závěr bychom chtěli poděkovat paní Siekelové za perfektně připravený program a zajištění ochutnávek. Celý projektový den byl financován z prostředků MŠMT.

ĆARODĚJNICKÉ ODPOLEDNE V DRUŽINĚ
29. dubna od 12:30 hodin