Archiv
Od Tatier k Dunaju aneb cestujeme dál...
Tentokrát jsme nemuseli daleko a zavítali jsme k našim východním sousedům. Po prozkoumání naší vlasti a Velké Británie jsme jeden prosincový den strávili na Slovensku. Alespoň tedy prstem po mapě a ...Hola, hola, Praha volá!
6. prosince se nás naše hlavní město konečně dočkalo!Na plánovaný celodenní výlet do Prahy spojený s návštěvou divadla Hybernia a prohlídkou předvánoční Prahy i s jejími krásnými památkami jsme se ...Mikuláš
Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš, přišel s čerty na guláš...A zavítal také do mašovické školy, aby obdaroval hodné děti. A že jich v naší škole je! Někteří z nás si sice tak úplně jistí nebyli, ale všichni se ze svých hříchů dokázali vykoupit básničkou nebo písničkou. Zdravý balíček s ovocem a perníčky neminul nakonec nikoho. Jsme rádi, že do pekla nikdo nedošel, i když už tam měl namířeno :-)
Děkujeme páťákům za skvěle připravenou akci, kterou zvládli na podtrženou jedničku!
Pozvánka na Čertovský karneval
V pondělí 5. 12. od 13:45 do 15:00 proběhne v družině Čertovský karneval. Vítáme všechny malé čerty a anděly – masky čeká sladká odměna. Prosím rodiče dětí, které odchází domů dříve a chtějí se zúčastnit, aby napsali dětem zprávu do deníčku nebo na lístek.
Turistický kroužek
Turistický kroužek při ZŚ Mašovice zve děti na výlet do Znojma ve čtvrtek 17. listopadu, kdy se zúčastní Dne otevřených dveří radnice.Sraz všech dětí je v 10:34 hodin na autobusové zastávce.
Návrat autobusem, odjezd ze Znojma, linka 817 ve 13:00 hodin.
Co vše můžeme navštívit, si přečtěte zde:
http://www.kalendarakci.atlasceska.cz/den-otevrenych-dveri-radnice-znojmo-41051/
DRACI Z MAŠOVIC
Vyleť, dráčku, do oblak,zamávej nám z výšky,
usmívej se na děti
a mašovické stříšky...
Takhle nějak by mohla vypadat básnička, která by jednoduše popisovala dění na louce ...
Ekologická vycházka
Ekologické odpoledne 4. a 5. ročníku začalo velkými přípravami. Děti se vybavily nezbytnými rukavicemi, odpadovými pytli a většina si vyrobila speciální náčiní k napichování odpadků. Všichni pracovali s velkým nadšením a byli překvapeni kolik toho v přírodě našli. Na závěr dne jsme si společně zopakovali, kam příslušný odpad patří.
Aktuální učivo
Český jazyk: 5. ročník
Opakování koncovek podstatných jmen a shody podmětu s přísudkem (Husy na dvoře štěbetaly. Psi se vrhli na kosti.) V pátek 10.2.budeme psát diktát na ženský a střední rod, 17.2. budou žáci psát diktát na mužský rod (koncovky, vzory). Od pondělí 20.2. začneme přídavná jména – druhy, mluvnické kategorie (rod, číslo, pád, vzor).
Ověřovací menší prověrky budou i na určování pádů a vzorů podstat. jmen a také na slovní druhy. Budeme se doplňovacími cvičeními vracet i k vyjmenovaným slovům.
Geometrie: 5. ročník
Učivo konstrukce pravoúhlého trojúhelníku se bude nyní opakovat, dále zopakujeme učivo osové souměrnosti – osově souměrné útvary, písmena, doplnění obrázků s využitím osové souměrnosti.
Vlastivěda – 4. a 5. ročník
Selské bouře, Jan Sladký Kozina – propojujeme s literární výchovou (četba z čítanky,z Obrázků z českých dějin). Život panstva na zámcích, poddaných ve městech, na vesnicích po třicetileté válce. Žáci by měli umět zcharakterizovat vlastními slovy život lidí v tomto období.
Čeká nás velmi zajímavé téma - období BAROKA, dále osobnost Jana Amose Komenského a způsob výuky dětí v tomto období (žáci budou na toto téma zpracovávat projekt):
1) Dětství a mládí Komenského – kde se narodil, kdo byl jeho otec, matka, sourozenci (Šťastná, Držmíšková)
2) Školy, ve kterých se Komenský učil a kde všude studoval (Hoch, Kliková)
3) Dospělý život Komenského v Čechách – čím se stal, jestli se oženil, co se stalo s jeho rodinou (Janoušek, Doležal)
4) Emigrace Komenského, kde všude ve světě působil a čeho zde dosáhl (Nahodilová, Holcrová)
5) Dílo Komenského – o čem psal, názvy jeho knih (Badinková, Valová)
6) Hlavní zásady Komenského při vyučování žáků a názvy spisů, kde se této problematice věnoval (Foral, Havlíček)
7) Stáří Komenského, kde umírá, kde je pohřben, jeho odkaz dalším generacím (Čech, Klika)
8) Komenský - poslední biskup jednoty bratrské – jeho duchovní odkaz, náboženské dílo (Coufalová, Čechová)
9) Proč se říká Komenskému „Učitel národů?“ (Sedláček)