Školní výlet

Ve čtvrtek 11. června jsme vyrazili v ranních hodinách na dlouho očekávaný školní výlet na královský hrad Buchlov a do archeoskanzenu v Modré. Dvouhodinová cesta v autobuse díky kytaře paní ředitelky a radostnému zpěvu a veselí rychle utekla a na jejím konci nás přivítala krásná oblast Chřibů a příjemné slunečné počasí, které nas již ten den neopustilo.

Ve dvou skupinkách jsme absolvovali zhruba hodinovou prohlídku hradu Buchlova se zajímavým výkladem průvodkyň v dobových kostýmech.

Hradu vévodí 35 metrů vysoká věž s otevřenou vyhlídkovou plochou o čtvercovém půdorysu. Z ní jsme díky krásnému počasí dohlédli až k Pálavě. Všechny děti asi nejvíce zaujala lípa, která podle pověsti roste kořeny vzhůru, a egyptská mumie.

Po občerstvení a nákupu nezbytných suvenýrů jsme se vydali směr Modrá u Uherského Hradiště, kde se nachází archeoskanzen, neboli velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví.

Jak jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem. Děti se dozvěděly, jak a z čeho se pekl chléb, z čeho si obyvatelé sídlišť šili šaty a samy si vyzkoušely, jak se dětem učilo pod vedením velkého a velmi přísného mnicha. Po zkušenosti s půlhodinkou ve velkomoravské škole všem dětem bez výjimky přišla současná škola jednoznačně lepší a přátelštější :-)

Návštěva archeoskanzenu byla pro děti velmi zajímavá nejen proto, že se ve vlastivědě o období Velké Moravy učí, ale pomocí zábavných interaktivních dílen se tomuto období díky vlastní zkušenosti mohly alespoň přiblížit. Zápas s dobovými zbraněmi, střelba z luku a podpis v hlaholici (úkol pro paní učitelky) už byla pomyslná třešnička na dortu a krásná tečka za celkově vydařeným dnem.

Více fotografií najdete zde

DEN ZEMĚ